Antetli kağıt gibi duran kadınların burcu (BAŞAK)
BAŞAK BURCU KADINI (24 AĞUSTOS - 23 EYLÜL)

Eğer anayasalarda kadınların resmi burcu diye bir madde olsaydı sanırım bu Başak olurdu. Kendisi değil ama başağın dokunduğu her yer nizam, intizam bürokratik bir özen ve rahatsız edici bir titizliğe sahiptir. Gıcık kadınların burcudur vesselam.

Eğer sevgilinizin "müdür"ünüz olmasını istiyorsanız başak burcu kadını tam size göredir. Evinizde ne çorabınızı sağa sola atabilirsiniz, ne de kütüphanenizden aldığınız kitabı boy sırasına göre yerine koymadan huzur bulabilirsiniz.

Akıllı olmasına akıllı, güvenilir ve samimi bir kadın arıyorsanız doğru adrestesiniz. Hatta pimpirikli bir yengeç erkeği iseniz işte rahat ve huzur içerisinde sırtınızı dayayıp "şak deyince her dediğini yapmanız koşuluyla" arayıp da bulamıyacağınız bir kadın profili. Tabi titizliği, mükemmeliyetçiliği ile sizi bıktırmazsa.

Hani erkekler düz düşünür ve bu yüzden kadınların karmaşık ruh halini anlayamaz derler ya. İşte size nimet gibi bir burç. Başak kadını da sevmez kafa karıştıran alengirli durumları. Her şeyin bir usulü, siyahı beyazı vardır ona göre. Başak kadını o kadar düzenli ve titizdir ki ajanda niyetine yanınızda taşısanız, saatli marif takvimi diye sayfalarını çevirip baksanız olur.

Akılları takvim gibidir. Her şey bir ayin gibi planlanmıştır kafalarında. Tabi bu durumda bir başak kadınının doğum gününüzü, evlilik yıldönümünüzü unutması mümkün değildir. Siz unutursanız da burnunuzdan getirmesi kaçınılmazdır. Aslında biraz haylazlığı sevmelerine karşın başak kadınları titizliklerini azıcık hava atmak için de kullanabilirler. "Güzel olduğunuz kadar, küstahsınız da" lafı sanki başak kadını için söylenmiştir.

Başak kadını bunalıma girerse doktor İbram'ın tavsiyesine uyun. "Kendi haline bırakın" Sessiz sakin tavırlarının ve özgüvenlerinin altındaki kuşkucu ve şüpheci kadın açığa çıktı mı vay halinize. Müdire hanım evliliği de aşkı da size dar getirebilir. O yüzden onu kendi haline bırakın. Hoş o sizi hiçbir zaman kendi halinize bırakmayacaktır. Bir iyilik meleği gibi, sizin sorun yapmadığınız sorunlarınızı bile bulup, çözmeye başlayacak ve takdir edilecek şeyler yaparken bile canınızdan bezdirebilecektir.

Bu gıcık özellikleri saymazsanız aslında başak kadınlarına güvenebilirsiniz, titizdirler, özverilidirler, çalışkandırlar. Akılcıdırlar, kolayca iletişim kurulabilir başak kadınlarıyla. Normalde katı ve soğuk nevale gibi dursalar da keyifleri iyiyse tam bir sohbet arkadaşı olabilirler.

Başakların en kötü zamanları yaşlarının ilerlediği dönemlerdir. Çünkü titizlik takıntıları abartılı bir şekilde gelişir. Artık herşeyi kafaya takmaya başlayabilirler. Oturduğunuz yerden, giyiniş biçiminizden, cümle kuruşunuza kadar sizi yargılayabilirler. Yaş ilerledikçe Nuh der, peygamber demezler. Tutucunun kralı olurlar. Güçlü hafızaları ile hiçbirşeyi unutmazlar ve sizin de unutmanıza izin vermezler.

Kısaca yönetilmekten hoşlanıyorsanız, titiz bir sevgili, hayat arkadaşı arıyorsanız başak kadını tam size göredir. Çünkü kendine bakmasını da iyi bilir. Yılların kendini eskitmesine pek izin vermez...

BAŞAK BURCU ERKEĞİ (24 AĞUSTOS - 23 EYLÜL)

Fil gibi hafızaları dışında pek de extra özellikleri yoktur. Kadınlarından daha gıcıkırlar. Kahırları çekilmez. Çok itici ve kendini beğenmiş insanlardır.

Ben size onun yerine YENGEÇ burcu İbrahimlerini anlatayım.
Yengeç burcu İbrahimleri pek bağımsızlığına düşkün değillerdir. Bu özellikleri ancak çok üstlerine gidildiğinde ortaya çıkar. Yoksa tam bir ana kuzusudurlar.

Tabi gönüllerini almak için biraz anaç davranmakta fayda vardır. O zaman neşeli, komik, eğlenceli özellikleri meydana çıkar. Candırlar, İbram'dırlar.
Bu yazıyı paylaş: :

7 Yorum var:

 1. yayları ne zaman yazıcan İbraam:-)

  YanıtlaSil
 2. yayla lezzet testinden sonra:p
  alfabetik gidiyoruz efendim....

  YanıtlaSil
 3. ay o kadar antetli ki!!!
  okurken sıkıldım.
  püfffff.....

  YanıtlaSil
 4. KYBELE F: her burç yengeç değildir:))

  YanıtlaSil
 5. ekşi sözlükteki ilk entry: (bkz: astroloji) tarafindan betimlenen en (bkz: uyuz) burc.
  gerçi hım, başak gerçeğine gördüğüm diğer tespitlere göre daha yakın bi yazı olmuş, bi hak veriverdim, burçlara inansam mı..

  YanıtlaSil
 6. Nesi varmış başağın harikulade bir burçtur .sümüklü bi yengeç olmaktansa ketum attığı adımı bilen tuttuğunu koparan bir başak kadını olmaktan gurur duyarım.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. başak için sözüm yok ama yengeçe laf çakmayaydın iyiydi :))

   Sil

Buraya yorum yazabilirsiniz. Niye yazmıyorsunuz?

Çok okunan yazılar