Anonimlik de, bir yere kadar canım


Kim, beni nasıl bilmek isterse ben O'yum. Bu kadar ilkesizlik içinde, eskiden beri ilke edindiğim bir şey var. Bir insan beni nasıl tanıyorsa, kim olarak biliyorsa hiç itiraz etmeden kabullenirim. Yani bana "Mahmut amca" da dese "Ayşe teyze" de ben itiraz etmem ve hafızamın kenarına not ederim "İşte bu beni Mahmut diye bilen mal!"
Ne var yani bunda? deyip geçmeyin. Gerçek hayatta, özellikle küçük yerlerde ticarette çok işinize yarar.
Kapıdan biri girer gayet samimi:


-Naber Selami abi ya, ne zamandır görüşemiyoruz, bir çayını da içmedik çoktandır.
Sonra laf veresiye gelesiyeye veya bedava iş yaptırmaya gelir. Hatta o kadar ki "100süz" abimizin yanında arkadaşı varsa, sana kıyak çeker gibi yapıp; "-Selami abi bizdendir, çekinme bir ihtiyacın olursa, başka yere gitme, çek senet istemez" bla bla. Sanırsın müşteri buluyor sana. Sen adama güvenmiyorsun, adam sana kefil oluyor:)

Hal böyle olunca, bir çok insan nezdinde bir çok ismin oluyor. Ali, Veli, Selami ve tınmıyorsun, düzeltme ihtiyacı hissetmiyorsun. Yoksa kendinden başlayıp, cümle alemi düzeltmen lazım.

Gel zaman git zaman elin, kağıda kaleme gidiyor. Birşeyler karalıyorsun, şiir vs. Ancak mahalle baskısı evde başladığından babam kızar, annem ne der diye başlayan süreç, iyi kötü bir şeyler yazdığın mahalle gazetelerinde de mahlas (nick) kullanmaya itiyor seni. Neden? Doğru ama sert bir yazı yazarsın, konu, komşu, mahallin ileri gelenleri ne der. Ayıp olmasın, ona buna bla bla...

Böylece, doğduğunda en fazla üç tane olan adın (adın, 2nci adın, göbek adın) çoğalmaya başlıyor. Sonra internette çakma msn adresleri, yaa herkese de iş adresi verilmez ki ile başlayan, yeni mailler neticesinde bir de bakıyorsun ki, Sabri bey, Dursun bey, Ali bey, Veli bey oluvermişsin.

O nick senin, bu nick benim derken; bazen face'deki ya da twitterdeki Fake hesabından kendini arkadaş olarak ekliyorsun ve bir yerden sonra, durum işin içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.
Msn adresini
herkese versen, tıpkı cep telini alıp, olur olmaz arayanlar gibi, ücretsiz danışma hattına dönüyorsun. Öte yandan yüzünü bile görmediğim, görmek istemediğim, görünce yolumu değiştirdiğim insanlar neden facebook'ta beni eklesin ki. Aynı coğrafi bölgedeki havayı soluyoruz diye düşünüyorsun.


Gayet masum niyetlerle başlayan bu yolculuk, bazen de "dur şuna bir ayak çekeyim", "şunu kafaya alayım", yaa ilk defa tanıdığım insana niye doğru adres vereyim, o patavatsızca istedi diye ben de vermeli miyim? şeklinde devam ediyor. Ardından bir bakıyorsunuz; kim kimdir, ben kimim, burası neresi durumları.

Geçen gün, eski bir müşteri temsilcisi arıyor, msn adresinden aklında kaldığı kadarıyla:
-Sabri bey ile görüşecektim. "-Yok" diyorum kendisi.

Bir başkası:
-İbrahim beyi soruyor.  "-Şehir dışına" gittiler.
-Dursun bey ile görüşecektik. "-Az önce" çıktı.
-Aydın bey nerdeler? "Toplantıda"
-Sizle görüşsek, siz kimdiniz?.
"-Ben yetkili değilim" Çaycıyım, hanımefendi. Mümkünse sonra arasanız.

Çok ortaklı şirkete döndüm anlayacağınız.
-Ben mi? kim miyim?
-Şşşt birader "ben kimdim" yahu?
Bu yazıyı paylaş: :

6 Yorum var:

 1. Sen İbrahim Ortaç'sın.
  Ama bu olmadığını da biliyorum.

  Abi sen en iyisi bizim iç sesimiz ol. Ya da Ak Sakallı Dede.

  Ya da kimi istersen o ol, biz de hepsi farklı farklı kişilermiş gibi takip edelim.

  En güzeli sen Mahmut Hoca ol ben de sana Mahmut Hoca diyen mal olayım. :)

  YanıtlaSil
 2. @Özgür: bi dakka sen kimdin şimdi. Özgür mü, Osman mı, okul numaran kaçtı senin, 11Bde miydin:)

  YanıtlaSil
 3. ''Sen adama güvenmiyorsun, adam sana kefil oluyor:)'' :))

  Bi de siz yazmıyorsunuz ey Allah'ım ya, yazarlar yazmazsa ortalık bizim gibi yazmazlara kalıyor ben de bunu anlamıyorum ...

  Sİz İbrahim Ortaç'sınız..Öylesiniz di mi..Ya isim aynı da fotograf başka biri sanki ;)

  Bizi yazılarınız ilgilendiriyor yoksa adınız ahmet Mehmet John olsun farketmiyor :))

  Saygılar..

  YanıtlaSil
 4. Bir de geçen gün blogu olmayan google hesabı olmayan zavallı kuzenim yazınıza yorum bırakamadı çok üzüldü :)

  YanıtlaSil
 5. @Pabuc: Valla benim nadasa çekildiğim nekahet dönemlerim hep olur ama bu sefer uzun sürdü. Çok şükür sayende "dönek" olsam da döndüm yazıyorum.

  Ben İbrahim Ortaç'mıyım. Galiba öyleyim di mi:) John olmim ya. Sonra John müslüman oldu, Cemil adını aldı yakında sünnet de olacak durumları olmasın.

  Mevla günahkar da olsak canımızı müslüman olarak alsın. Yanacaksak da öyle yanalım.

  YanıtlaSil
 6. @Pabuc: Kuzeninize gelince. Fena mı, bir blog sahibi olur sayemizde.

  Öte yandan yorumlar sal gitsin modunda ama biliyorsun sonra Ankara'dan Nermin, Şermin gelir önce bana, sonra sana bulaşır. Aman aman:)

  YanıtlaSil

Buraya yorum yazabilirsiniz. Niye yazmıyorsunuz?

Çok okunan yazılar