Dilin kemiği ve dahası


Sosyal medya garip bir yer.
Hepimiz ordayız ya hani, bazılarımız kendilerini dingo, orayı da dingonun ahırı sayabiliyor. İşin daha garibi ise burayı dingonun ahırı sayanların bile kendi adına tutucu davrandıkları yerler var. Yani dingoyum ama o kadar da dingo değilim diyorlar adeta.

Bu olay, genelde sindirim sistemi iflas etmiş, hazımsızlık çeken kitleden çıkıyor. Bir şekilde hayatını kaybetmiş medyatik insanların arkasından "süper insandın ayşe, fatma", diye  ağıtlar dökebildikleri gibi, fikrini benimsemiyorlar diye, bir başkasının  ölen anasına, bacısına küfredebiliyorlar. Bunun adı da çağdaşlık, ileri görüşlülük oluyor. Ne bitmedik kuyruk acıları ve kinleri varsa.

Zaten kendi adıma, erkeklerin ana, bacı sayarak küfretmelerini anlamam. Madem hasmınla bir derdin var, direk kendisine söv adamın. Yok illa işin içine kadın girecek. Sanki adama sövsen ikinizin birden "ibne" olduğu kanısı uyanacak toplumda. Erkekliklerine yediremiyorlar yani bir bakıma. Ana bacıya laf dokundurmak, alçakça kolayına kaçmak, işlerine geliyor.

Son günlerde ölen Steje Jobs'un (Apple'nin Ceo'su) ölümünde de benzer şeyler gördük. Adam bazılarının gözlerinde direk cennete gitti. Bizlere "mac, apple, iphone ve ipad'i armağan ettiği için" oysa adım kadar eminim ki "Microsoft"un patronu Bill Gates ölse arkasından küfreder bu arkadaşların bir kısmı. Hani, kendilerini ancak sadece elit olmak, seçkin olmak, ileri ve Avrupa'lı olmak kesen elit arkadaşlardan sözediyorum.

Hatta sorsan hepsi halk çocuğu, halk adamıdır. Ama Steve Jobs'un MAC'inden geçtim IPhone'si kaç paradır, onu kimler satın alabilir hiç düşünülmez. Oysa Bill Gates "Windows& IBM" ile PC'leri daha ucuz ve kolay ulaşılabilir hale getirmiştir ama bundan kime ne. Sanırsın Steve Jobs bir halk kahramanıydı. Kapitalizm'in ileri görüşlü ama cebini düşünen, zeki adamlarından bir adamdı işte. Hepsi o kadar. Yazılım ücretsiz olmalı diyen bir Linus Torvalds kadar bile kullanıcı dostu değildi yani.

Bu arada, bendeniz anlaşılacağı üzere bir çoğumuz gibi "Windows" ve "Nokia" kullanıcısıyım. Gerçi eski Sony Ericcson'umu hala unutamadım ama teknolojiye de ayak uydurduk bir parça.

Geçenlerde yeni aldığım C3-01 yarı dokunmatik Nokia'm 3 ay demeden servise gitti. Ekranı parmaklaya parmaklaya kıracaktım neredeyse, tuş kilidini açmak için. Sonunda dayanamayıp, şikayetlerimi de belirterek servise gönderdim.

Sağolsun Nokia benim gibi teknolojiden anlamayanlar için, yazılımın yeni bir versiyonunu geliştirmiş ve kocaman bir ====> sağa ok 
yerleştirmiş ekrana. Üstüne de "Tuş Aç" yazmış. Demek ki neymiş, kazma gibi diklemesine parmaklamıcakmışız ekranı. Sağolasın Nokia...

Madem reklama başladık, kısa ve mütevazi bir elektronik donanım listesi yayınlayalım.

PC....  : Casper Mini Desktop
Tel     : Nokia C3
Yazıcı : Canon
TV      : Malesef Vestel
Bu yazıyı paylaş: :

0 Yorum var:

Yorum Gönder

Buraya yorum yazabilirsiniz. Niye yazmıyorsunuz?

Çok okunan yazılar