Kadın olmanın dayanılmaz cazibesi (memeler)
Birçok erkek aynaya baktığında bir kadının bakıp da kendisinde olmasından büyük haz aldığı, iyi ki kadınım dediği çok güzel iki şeyi göremez. Memeler. Bazı erkekleri yoldan çıkarıp travestilikten, transseksüelliğe kadar götüren süreç hep o memeler yüzünden başlamıyor mu zaten?

Uff! Lan memelere bak deyip, sonra bunlardan bende niye yok diye hayıflanmaya giden süreç. Gerçekten kadını her açıdan erkeğe göre daha cazip kılan, çekicileştiren o iki yol tümseğinden, o iki küçük dağ tepesinden daha güzel ne var ki?

Ne kadar ruhsuz yazıyorum değil mi? Oysa dahasını yazmak isterdim. Hani nice şairleri baştan çıkarmış, nice erkeklerin aklını baştan almış o iki güzel çıkıntı nasıl anlatılabilir ki? Kadın vücudu zaten hoş yaratılmış. Ancak dekolte, göğüs çatalı, meme uçları derken erkeğin aklını baştan alan birçok şey de o noktada toplanmış.

Hani öküz gibi baktığımız o çıkıntılar, baktıkça aklımızı karıştıran kum tepecikleri. Baktıkça bakmaya doyamadığımız, dokundukça kıyamadığımız, Freud’a sorulsa belki anne sütünden erken kesilmekten diye tarif edebileceği, ama benim  bu görüşe katılmadığım, insanın içinde dudaklarını uzatıp; bazen emme, bazen canını yaka yaka ısırma, bazen uçlarıyla oynama hissi uyandıran o güzel memeler.

Ressamların çizerken, şairlerin yazarken mest olduğu, üzerine düşmüş bir damla tere fotoğraf makinesi objektiflerinin odaklanıp kilitlendiği, kadını baştan çıkarıcı hale dönüştürmeye yeten iki nükleer füze gibi olan o çıkıntılar. Uyandırdığı şehvetle, şefkati harmanlayan adına türküler yakılmış, şarkılar bestelenmiş dam üstünde un eleyen memeler.

Adı, argoda meyveye benzetilip portakalla, ayvayla, armutla, uçları üzümle özdeşleştirilmiş, tanımlamada erkeklerin kifayetsiz kaldığı memeler.

Erkeklerin şımarıklık ve tembelliğinde küçük birer yastık gibi başını yaslamaktan, sevdiği kadının kalbinin atışlarında kendini aramaktan mutluluk duyduğu, gözlerden sonra günaha davetin baştan çıkarıcı ikinci durağı olan, cennet vaatleri içine “turunç memeli kızlar” kategorisinden giren memeler.

Küçük kızların ergenliğe erişirken gözüküyor diye utana sıkıla sakladığı, erişkinlerin niye küçük diye takviye kullanmaya kalktığı, sutyen diye kimine göre gereksiz kimine göre olmazsa olmaz bir aksesuarın icad sebebi olmuş memeler.

Kapı zili gibi düğmelerine dokunmaktan kendinizi alamadığınız, düşlediğinizde utanmadığınız, annesini emen bir çocuğunki gibi dokunduğunuzda dudaklarınıza gülümseme yayan memeler.

Kadına annelik duygusunu ve şefkatini doyasıya yaşatan,  emzirmek, anne sütü, sütüm haram olsun gibi kavramları dilimize kazandıran, erkek için o kadar cazip çekici olmasına rağmen (çocuğunu emziren bir anne görüntüsünde) insanın içindeki bütün uyanışları bertaraf edip masumiyet ve şefkat, merhamet hissini uyandıran memeler.

İşte gerek biz erkeklerin gerek aynada kadınların bakmaya doyamadığı ancak adıyla bir kanser türünün de var olduğu ve bunun her kadının korkulu rüyası olduğu memeler.

Belli bir yaşın üzerinde her kadın için riskin arttığı o yüzden her yetişkin kadının belirli aralıklarla gerek kendinin elle dokunarak, gerek mamografi ile kanser riskine karşı erken teşhisinin önemsenmesi gereken memeler.

Lütfen sevgili kadınlar. Sizi gerçekten üstün kılan memelerinize iyi bakın. Hatta kontrol etmenize biz de her şekilde:) gönüllü yardımcı olalım. Sevelim, sevilelim. Memesiz bir hayat dünyanın sonu değil ama inanın dünya memelerinizle çok daha güzel…

Meme kanseri ile ilgili ayrıntılı bilgi için:
Bu yazıyı paylaş: :

13 Yorum var:

 1. :)

  evet işte kadın olmanın dayanılmaz cazibesi.

  İbrahim, kalemine sağlık. Mamografiyide hatırlattı bu yazın. Kontrol ettirmek lazım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. çook güzel bir yazı olmuş. anneme okudum o da çok beğendi. çıktı alıp babama verdi okusun diye :) dilinize sağlık. ben de memelerimi çok seviyorum :) rüyamda bile görürüm sık sık kendi memelerimi :) hayırlı geceler efendim :)

  YanıtlaSil
 3. +13 etiketi koyuyorum bu yazıya...

  her gün onlarca dekolteli ve güzel denilebilecek göüslere sahip kadınlarla muhatap oluyorum...

  ama üzerimdeki etkileri, bu yazının kışkırtıcılığı kadar olmuyor...

  YanıtlaSil
 4. @KYBELE F: kanserden korkma geç kalkmaktan kork. amacımız sosyal mesac vermek.

  YanıtlaSil
 5. @Yılmaz Barış: efendim olaya erkek gibi değil bi sağlık soruna parmak bastığımızı da dikkate alarak bakınız :) saygılar.

  YanıtlaSil
 6. Nasıl yani!!!!
  Hiç böyle mamografiye dikkat yazısı görmemiştim ama itiraf ediyorum sonuna kadar okudum.

  YanıtlaSil
 7. @minik: işte öyle. sağlık çok önemli efendim. önce sağlık:)

  YanıtlaSil
 8. Merhaba. Yeni hayata geçirdiğimiz kitap sitesi projemize renk gelsin diye mini bir yarışma organize ettik. Kitap ödüllü bir yarışma. Yarışmamızı sitenizden duyurarak çekiliş hakkı kazanabilir ve sitemizin tanıtımına destek olabilirsiniz… Yarışma sayfamızın linki: http://www.kitapkolik.net/kitapkolik-net-kitap-odullu-yarisma

  YanıtlaSil
 9. güzel bir uyarı olmuş sağol. ihmale gelmez bir durum.

  YanıtlaSil
 10. @winparella: rica ederim. saygılar.

  YanıtlaSil
 11. bı okadar ukalaca anlatmışsın ki ama okurken de çok keyif aldığım bir yazı.
  yazının herköşesinde her noktasında gerçekçi olmuşsun keyıf almamak mumkun değil.:)))

  meme kanserini hatırlattığın için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. @Adsız: Bir ukala da tatlı gerçekleri söylemeli değil mi :p

  YanıtlaSil

Buraya yorum yazabilirsiniz. Niye yazmıyorsunuz?

Çok okunan yazılar