Kadın olmanın dayanılmaz cazibesi -1 (Temizlik)
Evet... Hep söylerim, kadın olmak bu dünyaya birkaç sıfır avantajlı gelmek demektir. Kendi sorunlarını kendin çözebilmek demektir. Bakmayın ülkemizde bizim gibi bazı erkeklerin öküzlüğü yüzünden kadınlarımızın bazıları mağdur ama kadın olmak özünde avantajlı ve iyi birşeydir. İbne olmak için sıraya giren bu kadar erkek yanılmış olamaz di mi efendim.

İşte bugünlerde İbrahim abiniz yine kadınların bir sırrını  daha keşfetti.  Bu kadın milleti hani işten güçten yakınır. Of oram buram tutuldu. Temizlik yaptım derler ama yapma kuşum yapma canım yorma kendini deseniz de yine de temizlikten geri durmazlar ya. Maksat başkaymış anacım.

Meğer temizlik kadınların olmazsa olmazıymış. Nasıl mı öğrendim. Geçenlerde keyifsizim. Hatta bayağı da moralim bozuk. Tepem atık elemanlara kızmışım falan. Pazar günü kimse yok. Adsl de arızalı internette yok. Napim napim derken dur şu işyerinde bir temizlik yapayım dedim. Bir giriştim işlere…

Önce yıllanmış faturaları tek tek inceledim attım. Ardından kredi kartı extrelerini. Hızımı alamadım elektrik su faturaları. Not defterleri. Eskiden verilerimi yedeklediğim bir sürü CD vardı. İnternet ve Google amca çıkınca birçok şey anlamsızlaştı. Cdlerde çöpe atılacaklar içinde yerini aldı böylece.

Atılacaklar bitince silinip tozu alınacaklara giriştim. Masa, pencere, cam, çerçeve. Üstünkörü bile olsa iyi geldi tozunu almak her şeyin. Arada afakanlar bastı içimden elemanlara saydım döktürdüm. Bu buraya böyle mi konur, hep ben mi düzelticem? Ulan ben olmasam kim yapacak bu işleri diye. Oh miss. Çok bunalınca klimayı dibe vurdurup serinledim.

Bu kadarla kalır mı? Kalmadı tabi. Başlamışken bilgisayarımdaki gerekli gereksiz dosyaları, çöpleri spamları, bir gün gerekir belki diye bir kenara koyduğum notları sildim. Resim arşivime baktım. Ramazan geliyor diye gözünün ucunu, eteğinin kıyısı gözüken hatun resimlerini ve software arşivimi de bir güzel sildim. Üstüne bir de cila çektim.

Yetti mi yetmedi. Baktım internet gelmiş. Girdim maillere bu mail nerden gelmiş, bu kimmiş. Adres defterimde kimler varmış. Salak gmailin bir selam vereni bile arkadaş listinize ekleme özelliği var. Sil sil, sil, msn listime dadanmış spamları, tarih olmuş insanları, küsüp somurtanları bir güzel temizledim. Zaten yoktunuz, şimdi tamamen yoksunuz diyerek iyi gün dostlarının da icabına baktım.

Sonra oturdum pencere camlarını ve gözlüğümün camını sildikten sonra, ne eksik kaldı ne eksik kaldı diye düşünürken aklıma geldi. Bu temizlik esnasında bile bir sürü şey için ağzımı bozup sayıp dökmüştüm. Düşündüm neler kaldı diye, geri kalanların da cümlesine bir çırpıda sayıp döküp içimdeki öfkeyi temizledim.

En sonunda yorulup şöyle bir oh çekerken düşündüm de kadınlar ne uyanıkmış, hem iş yapıp hem de stres atıyorlar. Bakmayın siz onların yoruldum of, puff dediklerine temizlik denen şey süper stres attırıyor. Rahatlatıp dinlendiriyor insanı. İbram abi demedi demeyin, bizzat siz de deneyin.
Bu yazıyı paylaş: :

18 Yorum var:

 1. İbrahim abi çok haklısın, Ramazan ayı münasebetiyle bozulan sinirlerimi böyle teskin ettim. odanın işi bitince ben de face e giriştim. bütün gıcık olduklarımı teker teker sildim.. bu rahatlama eylemini evde de yapmalısın bence ;))

  YanıtlaSil
 2. temizlik iyidir İbram.
  herşeye iyi gelir.... ruha, bedene, çiçeğe, böceğe, öteye beriye....
  herkese iyi gelir...

  stres attırma konusu da çok doğru, keşfetmene sevindim....

  sabahın erken saatinde kalkıp tüm evi baştan ayağa temizlediğimi bilirim, kahvaltı masasında duyduğum birşeye sinirlenip tüm mutfak dolaplarını, buzdolabını, hızımı alamayıp banyo dolaplarını ıcığına cıcığına kadar temizlediğimi bilirim...

  temizlik harika bir şey...

  YanıtlaSil
 3. ohh en sevdiğim şeyy :D bu saydıklarını yapmaya bayılırım :D

  YanıtlaSil
 4. Siz bir de o temizliği klimasız ortamda yapında ben göreyim sizin temizliğinizi :))

  Bir komu oyu yoklaması yapın bakalım ...Sorun hanımlara kaçı evine yardımcı kadın getirilmesini istemez..aa lütfen asla istemem kendi işlerimi temizliğimi yorulsam da stres atacam diye kendim yapacam diye diretir... :))

  Zaten erkeklerin işi gücü hanımların işlerini küçümsemek ..küçümsemek şimdilerde stres atıyorlar demek olmuş ;)

  Güzel bir söz etmeden dost kapısından ayrılmak da olmaz..Elinize sağlık yine bol tebessüm ettiğimiz bir yazı olmuş...Eliniz yüreğiniz dert görmesin...

  Klimayla iş yapmışsınız bir de hava atıyorsunuz pehhh ;)

  YanıtlaSil
 5. "kadın olmak bu dünyaya birkaç sıfır avantajlı gelmek demektir" mi acaba??? siz beylere oradan oyle mi gozukuyor ben anlayamadim :)
  basinda 1 rakami olmayinca o sifirlar pek ise yaramiyor ne yazik ki :) hele hele Turkiye'de hic degeri yok.

  YanıtlaSil
 6. seni yeniden görmek güsel sen beni bilmesende ben seni bilirim takıpteyım hehe kaybolma yine sewgili ortach

  YanıtlaSil
 7. Temizliktir, kapı cam çerçevedir, strestir gereksizlerden kurtulmadır hepsi tamam da kadın olmanın helede birde dünyaya avantajlı gelmenin varlığından ancak bir erkek söz edebilir =)

  Ama istemeden doğru bir cümle kullanılmış burada, kadın olmak gerçektende birkaç 0000' la dünyaya gelmektir.

  YanıtlaSil
 8. @mutluysam ne hoş: ana fikri sen almışsın tebrikler:)) erkeklere ev işlerine yardım etmeleri mesajı vermiştim. ama kadınların yine feminist tepki verecekleri tutmuş :p

  YanıtlaSil
 9. @KYBELE F: ben geç keşfettim ama iyi oldu. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. @wimparella: hayat sana güzel o zaman:)

  YanıtlaSil
 11. @pabuç: klima varken niye klimasız yapayım ki. üstelik arada bir de kapattım. ayrıca siz kışın da kalorifersiz ortam da mı yapıyorsunuz. bir sırrınızı keşfetti ibram abiniz diye böyle alıngan olmayın reca ederim:) saygılar bizden

  YanıtlaSil
 12. @A-H: iyi iyi o zaman. kadın olmak kötüdür. tu kakadır. aman çok ezildiniz aferim yine ezilin mi demeliydim. onore ediyoruz efendim:)))

  YanıtlaSil
 13. @Morgana: çok bilimsel konuşmuşsunuz hehe:) peki. bilin bakalım. memleketin bilin adamlarına da ihtiyacı var.

  YanıtlaSil
 14. @MoMo: avantajlısınız efendim. değişelim desek değişmezsiniz valla...

  YanıtlaSil
 15. sen anlatırken ben rahatladım:))))

  YanıtlaSil
 16. ben onore etmekten cok hafif bir kiskanclik sezmistim bu sozlerde ama hadi bakalim sizin dediginiz gibi olsun :)

  YanıtlaSil

Buraya yorum yazabilirsiniz. Niye yazmıyorsunuz?

Çok okunan yazılar