Adamı da zehirleyemem ya!


Resim, Eskişehir Tepebaşı belediyesi ve HAYTAP (Hayvan hakları federasyonu'nun) bir duyarlık projesine ait. Bu dünyada yalnız olmadığımızı kedi köpek cinsinden başka hayvanlarla bir arada yaşadığımızı vurgulamak adına yapılmış. Bir de bulduğumuz her yere beton döküp hayvanların yaşama alanını ota değil de b.ka çevirdiğimiz için içecek su bulabilmeleri adına kapımızın önüne bir tas su bari koymamızı söylüyor. Eskiden atalarımız kurtlar, çakallar aç kalmasın diye dağlara koyun kesip atarlarmış desem bazılarımızın bugünki algı düzeyimiz ile o hassasiyeti anlaması mümkün değil.

Tabi kediyi köpeği pet shoplarda görüp sonra da kırıp döktüğümüz oyuncaklar gibi kapının önüne koyanlarımız bu sıkıntının ne olduğunu pek anlamayabilir. Marketlerden alıp, kedi köpek mamasına alıştırıp sokağa salıverdiğiniz hayvan bir müddet sonra açlıktan ölmezse artık çöp karıştırmayı öğrenmesi gerekir. O yüzden sokağa atmak yerine bakabilecek birine vermeyi tercih edin ya da hayvan besleme işine hiç bulaşmayın...

Ayrıca akşama kadar o bar senin bu meyhane benim deyip de nette de gördüğümüz kedisine köpeğine içki içirenlerden de olmayın. Kapının önüne bir tas şarap, iki duble rakı falan koymayın hayvanlara. Ya su, ya süt, ya da et. Vejetaryen olup marul , taze fasülye falan da bırakmayın, bu hayvanlar inek değil, sokaklarda tavuklar başıboş dolaşmıyor şehirlerimizde.

Diyorsunuz ki İbram abi'nin kafasının tası atmış yine, hırlayacak yer arıyor. Evet doğru. Yoksa ben niye bulaşim sağa sola durduk yerde. Komşum balkonunda köpek beslemeye karar vermese. Üstelik işyerinin balkonunda. Gündüz sev okşa, gece bırak benim yatak odamın kenarına xtir ol git. Oh! Lanet olsun komşumun hayvan sevgisine. A be eşek herif ben de severim hayvanı ama bakabileceksen bak şuna. Gece yarısından sabaha kadar havlıyor hayvan. Sabah ise karnı mı acıkıyor, annesini mi özlüyor yoksa çişi mi geliyor ağlıyor saatlerce. Hal böyle olunca da 3 gündür geç yatıp erken kalkıyorum.

Sabaha doğru yataktan kalkıp oturma odasında yere uzandım. Kemiklerim ağrıyor resmen. Bu sabah söyledim arkadaşa gördüm minik köpeciği de. Hayvan adamdan daha anlayışlı duruyor. Yüzünden belli işte acıktığı ve zincire bağlanmaktan hoşlanmadığı. Biraz gezdirin bunu sonra da evinize götürün. Bu hayvan insana alışmış. Üstelik küçük, annesini de özlüyordur, süt de verin dedim ama amcam peki efendimci memurlar gibi başını sallasa da bi halt yiyeceğini sanmıyorum. Neymiş oğlu çok sevmiş ama karısı evde bakmalarına izin vermiyormuş o da işyerine getirmiş. Hem büyüyünce hırsızları da korkuturmuş. Pişkinliğe vurup, "pencere balkon açık yatıyorsun komşu sana da faydası olur bak" demez mi.

Şikâyet etmek zorunda kalmak istemediğimi ama buna katlanamayacağımı söyledim. Şeytan diyor ki, dicem de neler diyor bilseniz. "komşunun balkonuna el bombası, kimyasal silah ve zehirli et atmaya kadar her türlü adilik geliyor aklıma" ama insan yanım düşünüp düşünüp diyor ki "hayvanın günahı ne" insan insan olmadıktan sonra.

Adamı da zehirleyemem ya...
Bu yazıyı paylaş: :

17 Yorum var:

 1. Valla acıdım hayvanada sanada :S Ben çoğğ merhametliyim uyuyamıyosan gel bizde uyu ipraaam :)

  YanıtlaSil
 2. Dünyada üzülecek çok fazla şey var ki ben hepine itinayla üzülüyorum ama orman yangını ve hayvanlara yapılan eziyetlere dayanamıyorum..Ormanlar hayat kaynağımız yanmaları insanın canını acıtıyor..hayvanlarsa dilsiz onlara yapılan eziyetlere katlanamıyor insan...güzel bi konuya değinmişsiniz eskinin İbrahimOrtaçı şimdilerin The İbrahim Ortach ı..

  Bir de ben de köydeki komşumuzun kulaklarını çınlatmadan geçemeyecem..Bayram tatillerinde bizim ev biraz kalabalık olur çok şkür..ve bayrama özel sanırım komşumuz 3 tanecik av köpeğini her zaman ama her zaman bizim evin en yakınına bağlar..ve her gün sabah namazına muteakip misafirler sırayla balkona çıkıp komşumuza söylenirler bir süre sonrada sinirden köpeğe yalvarırlar ltfen bi sus uyuyalım diye:))malum madem komşu anlamıyor köpekten medet umuyo zavallı misafirler:))

  YanıtlaSil
 3. ne kadar güzel bu kadar hayvan sevgisi...
  itiraf etmeliyim bende yok...

  YanıtlaSil
 4. hayvan sahibi olmayı bile aksesuar olarak görenler var bu ülkede.. Ne diyebilirim ki, bu ülkede çocuk evlat edinmek gibibir meselede bile, çocuğun saçını ille de sarı ve dalgalı, gözünü mavi isterim diyen "tasarım aşamasında kalmış hissi veren insanlar" var sevgili ibrahim..
  Neydi sahi, osmanlının, göçmen kuşları tedavi etmek için oluşturdukları bir sistem olduğunu, ve Avrupad bazı üniversitelerde bununla ilgili araştırmlar olduğunu duymuştum..
  Geçmişe özlem değil ama.. sanırım, birşeylerimizi kaybediyoruz.. sakın o kaybettiğimi "insan vasıflarımız" olmasın..

  YanıtlaSil
 5. Ben insanların çoğunun bu hayvanları beslemek onlara bakmak için aldıklarına inanmıyorum. Onları birer oyuncak eğlence olarak görüyorlar. Bu yüzden bu kadar sorumsuz ve umursamazlar. Yahu insan kendi türüne karşı bu kadar acımasızken hayvanlara, bitkilere karşı duyarlı, sevecen olmalarını beklemek biraz fazla iyi niyetlilik olmaz mı? İnsan dünyadaki herşeyi kendisinin oyuncağı olmak için var olmuş sanma burnu büyüklüğüne sahip. Ve insan öyle cahil ve aptal ki sonuç ortada zaten.

  YanıtlaSil
 6. Bu yaptıklarımızın hesabını doğa ve hayvanlar bir gün gelecek soracak... iş işten çok geçmiş olacak ve tüm canlılar insanoğlundan öçlerini alacaklar.....

  Kendisine saygısı olmayan insanoğlunun başka canlılara saygı ve sevgi göstermesini beklemek aptallık olurdu zaten ...

  YanıtlaSil
 7. bigaripwoMen: nedense kendimi senin şefkatli kollarına bırakamıyom bi türlü:) ama istersen bu gece yavru köpeği çalıp getireyim. arada sevmeye gelirim söz:p

  dbp: eskiden araç kullanırken kuşlara çarpıcam diye fren yapardım içimden cız diye diye. anlıyorum bir yangının düşündürdüklerini. komşularınız misafirlerinizi mi sevmiyor yoksa siz komşuya rica mı ediyorsunuz:) öyle davransın diye...

  funda: ben köpek severim de nasıl olcak bu iş bilemiyorum. hayır imkanım olsa gider okşar sakinleştiririm hayvanı ama adamın balkonuna da tırmanamam ya.

  YanıtlaSil
 8. cache: sanırım pokemon ya da tamogachi sanıyoruz onları. eskiyi ortaçağla özdeşleştirmek bir hastalık ama öyle eskiler var ki sanatın zirvesi, estetiğin zirvesi, letafetin zirvesi sanayide bile mekaniğin bir zirve dönemi var ki elektronik halt etsin yanında... dişliler çarklar ahenk uyum...

  YanıtlaSil
 9. Aydan Atlayan Kedi: Belki sırf o yüzden hayvanları olabildiğince sokakta, bahçede beslemek gerek. Evcil hayvan adı üstünde o sana bağlanıyor kolayca. Sen de seviyorsun belki ama tatile giderken evde kalmasın diye sokağa atıvereceksen ne anlamı var? Ben her kedi köpeği veteriner veteriner kuaför kuaför gezdirenleri de pek benimsemiyorum. Hayvanlar aşırı insana bağımlı hale geliyor. Kucak kedisinin sokak kedisine karşı hiç şansı olmuyor insan onu terkettiğinde.

  YanıtlaSil
 10. Ateş Böceği: Alıyorlar da zaten. Kuşları öldürdük keneler saldırıyor. Yılanları öldürdük, fareler bastı şehirleri. insan insan olsa sorun kalmayacak sanırım.

  ne ben olabildim ne de başkası: bi şans daha tanıdık arkadaşa bakalım:) kendi bilir.

  YanıtlaSil
 11. Kollarıma dimedim yastığa yorgana bırak kendini :) Nede olsa uyumağa gelion :D

  YanıtlaSil
 12. yani ben sana acıdım tabi ama hayvana daha çok acıdım abi, özür dilerim:) oyy minik minik ne tatlıdır o.. kıyamam:)

  YanıtlaSil
 13. yok biz artık komşumuzun hasta(kafadan) olduğuna karar verdik ...normal insan en fazla 3.ikazda anlar ama o dinliyo sonra dediğinde devam ediyo...

  YanıtlaSil
 14. Bahçede 4 kedi yaşıyor. İstedikleri zaman gidiyor istedikleri zaman geliyorlar. Her zaman yemek kapları dolu su kapları da öyle. Asla süsleyip püslemiyoruz onları. Daha doğrusu sahiplenmiyoruz. Bundan pek hoşlanmıyorum ben. Köpekleri bağlamaktan ben istediğim zaman sokakta gezmelerinden. O nedenle hep özgür yaşıyorlar. Bana bu doğru geliyor.

  YanıtlaSil
 15. BigaripWomen: köpecik gitti ama komşu duruyo. yeni vukuatını bekliyoz bakalım. (köpek öncesi vukuatları.. bahçe duvarına sızdıran wc. balkonumuzdan uydu anteni kablosu geçirme ve sigara izmariti ile boş şişe atma)

  bi dost: evet hayvan benden acınacak haldeydi.

  devenin bale pabucu: komşu komşunun b itine muhtaç demek ki:p

  Aydan Atlayan Kedi: bence de doğal ortamından koparılan her hayvana iyilik değil kötülük yapıyoruz farkında olmadan.

  YanıtlaSil
 16. Hadi gözünaydın :) Bekleme yeni vukuat felan iyi şeyler düşün :))

  YanıtlaSil

Buraya yorum yazabilirsiniz. Niye yazmıyorsunuz?

Çok okunan yazılar