türkçe & türkçe sözlük
kendimi olayın dışında tutmadan söylüyorum. konuşma ve yazma dilimiz iyice bozuldu. zaten konuşma dilimize yöresel renkler, lehçeler diyerek bir kılıf uydurmuştuk da konuştuğumuz gibi yazmaya başlayınca bir sürü dilimiz daha doğrusu lehçemiz ortaya çıktı.
ircce
blogca
rapçe
smsçe
18+
ne bileyim işte, ekleyin kafanıza göre bir sürü lehçe daha. hatta iş o kadar ileri gitti ki sadece amerikan filmlerinde gördüğümüz diyaloglar gibi "mahmut nası yazılıyor kodlar mısın?" a kadar götürdük işi. oğlum mahmut'un nasıl yazılacağı mı sorulur? niye öle diyosun abi bak:
mahmut (insanca)
mahmuuuuutt(fettanca-yellozca)
mhmt (nettirikçe)
mamııııttt (emmioğluca)
mamud (ayıca)
yani olayın cacığı çıkıyor giderek. dünyada inanmam mı diyorsunuz. olur sizi inanmanız için aya götürürüz. inanmaktan kastımız iman getirmek değil ki. benim bakış açımdan durum böyle.
yine biliyorsunuz. (siz de herşeyi biliyorsunuz hani) ingilizce türkçe sözlüklerin yerini bir çok online web sitesi aldı. babylonu unutmadık ama google'nın bu sayfayı çevir hizmeti cabası. herkesin bloglarına eklediği küçük translate gadgetleri de var.
kahraman türk programcıları az gayret edip bizler için bir gadget geliştirseler diyorum hani türkçe den türkçeye blog sözlüğü hiç fena olmaz gibime geliyor.
bu gün olmazsa bir gün işe yarayacağı kesin.
Bu yazıyı paylaş: :

2 Yorum var:

  1. puahuaahuhau yerlerdeyyim..... :D

    YanıtlaSil
  2. İpraam'ın tespitleri :) Ama doğrudur katılıyorum eşlik ediyorum :)

    YanıtlaSil

Buraya yorum yazabilirsiniz. Niye yazmıyorsunuz?

Çok okunan yazılar